Οι νικητές των Όσκαρ 2012

Βατά και αναμενόμενα. Έτσι δεν λένε κάθε φορά οι μαθητές για τα θέματα στις Πανελλαδικές εξετάσεις; Έτσι ακριβώς ήταν και τα φετινά Όσκαρ. Η ασπρόμαυρη βωβή κωμωδία του Μισέλ Χαζαναβίσιους “Τhe Artist”  απέσπασε 5 βραβεία, καλύτερης ταινίας, καλύτερης σκηνοθεσίας, α ανδρικού ρόλου, καλύτερων κουστουμιών και πρωτότυπης μουσικής. Ο “Ηugo” του Μάρτιν Σκορτσέζε με 11 υποψηφιότητες απέσπασε και αυτός πέντε βραβεία, δυστυχώς τεχνικά. Επιτέλους, η Μέριλ Στριπ ύστερα από 28 χρόνια πήρε ξανά το πολυπόθητο  αγαλματάκι στα χέρια της  για την ερμηνεία της στη «Σιδηρά Κυρία». 3ο κατά σειρά για τη ταλαντούχα ηθοποιό. Δεύτερο Όσκαρ α’ γυναικείου ρόλου. Στις κατηγορίες β’ ανδρικού ρόλου και β’ γυναικείου, τα φαβορί , Κριστόφ Πλάμερ και Οκτάβια Σπένσερ όπως ήταν αναμενόμενο σήκωσαν και αυτοί με τη σειρά τους το χρυσό αγαλματάκι για τις ερμηνείες τους στους ‘Πρωτάρηδες’ και ‘Υπηρέτριες’ αντίστοιχα. Πρωτότυπο και διασκευασμένο σενάριο αντίστοιχα νικητές ήταν οι Γούντι Αλεν (Μεσάνυχτα στο Παρίσι) και Αλεξάντερ Πέιν (Οι Απόγονοι). Στις ξενόγλωσσες ταινίες το Ιράν ήταν ο μεγάλος νικητής και η σπουδαία ταινία του Ασγκάρ Φαρχαντί «Ένας Χωρισμός».

Αναλυτικά οι νικητές σε κάθε κατηγορία.

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ

«To Αλογο του Πολέμου»

«The Artist«

«Moneyball»

«Οι Απόγονοι»

«Το Δέντρο της Ζωής»

«Μεσάνυχτα στο Παρίσι»

«Οι Υπηρέτριες»

«Hugo»

«Εξαιρετικά Δυνατά και Απίστευτα Κοντά»

 

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ

Γούντι Αλεν

Μισέλ Χαζαναβίσιους

Αλεξάντερ Πέιν

Μάρτιν Σκορσέζε

Τέρενς Μάλικ

 

Α’ ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ

Ντάμιεν Μπισίρ («A Better Life»)

Τζορτζ Κλούνεϊ («Οι Απόγονοι»)

Ζαν Ντιζαρντέν («The Artist»)

Γκάρι Ολντμαν («Ο Κλήρος Επεσε στον Σμάιλι»)

Μπραντ Πιτ («Moneyball»)

 

Α ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ

Γκλεν Κλόουζ («Albert Nobbs»)

Βαϊόλα Ντέιβις («Οι Υπηρέτριες»)

Ρούνεϊ Μάρα («Το Κορίτσι με το Τατουάζ»)

Μέριλ Στριπ («Η Σιδηρά Κυρία»)

Μισέλ Γουίλιαμς («Επτά Ημέρες με την Μέριλιν»)

 

Β ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ

Κένεθ Μπράνα («Επτά Ημέρες με την Μέριλιν»)

Τζόνα Χιλ («Moneyball»)

Νικ Νόλτε («Warrior»)

Κρίστοφερ Πλάμερ («Οι Πρωτάρηδες»)

Μαξ φον Σίντοφ («Εξαιρετικά Δυνατά και Απίστευτα Κοντά»)

 

Β ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ

Μπερενίς Μπεζό («The Artist»)

Τζέσικα Τσαστέιν («Οι Υπηρέτριες»)

Μελίσα Μακάρθι («Φιλενάδες»)

Τζάνετ Μακτίρ («Albert Nobbs»)

Οκτάβια Σπένσερ («Οι Υπηρέτριες»)

 

ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

-Τζορτζ Κλούνεϊ, Γκραντ Χέσλοβ, Μπο Γουίλιμον, «Αι Ειδοί του Μαρτίου»

-Τζον Λόγκαν, «Hugo»

-Μπρίτζετ Ο’ Κόνορ, Πίτερ Στρόαν, «Και ο Κλήρος Έπεσε στον Σμάιλι»

-Αλεξάντερ Πέιν, Νατ Φάξον, Τζιμ Ρας, «Οι Απόγονοι»

-Ααρον Σόρκιν, Στιβ Ζαιλιαν, «Moneyball»

 

ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

Μισέλ Χαζαναβίσιους, «The Artist»

Κρίστεν Γουίγκ, Ανι Μαμόλο, «Φιλενάδες»

Τζέι Σι Τσάντορ, «Ο Δρόμος του Χρήματος»

Γούντι Αλεν, «Μεσάνυχτα στο Παρίσι»

Ασγκάρ Φαραντί, «Ενας Χωρισμός»

 

ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ

«A Cat in Paris»

«Τσίκο και Ρίτα»

«Kung Fu Panda 2»

«Γατος Σπιρουνάτος»

«Rango»

 

ΞΕΝΗ ΤΑΙΝΙΑ

«Bullhead» (Βέλγιο)

«Footnote» (Ισραήλ)

«In Darkness» (Πολωνία)

«Monsieur Lazhar» (Καναδάς)

«‘Ενας Χωρισμός» (Ιράν)

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

«The Artist», Γκιγιόμ Σίφμαν

«Το Κορίτσι με το Τατουάζ», Τζεφ Κρόνενγουεθ

«Hugo», Ρόμπερτ Ρίτσαρντσον

«Το Δέντρο της Ζωής», Εμανουέλ Λουμπέσκι

«Το Άλογο του Πολέμου», Γιάνους Καμίνσκι

 

MONTAZ

«Τhe Artist», Αν-Σοφί Μπιόν, Μισέλ Χαζαναβίσιους

«Οι Απόγονοι», Κέβιν Τεντ

«Το Κορίτσι με το Τατουάζ», Άνγκους Γουόλ, Κερκ Μπάξτερ

«Hugo», Θέλμα Σουνμέικερ

«Moneyball», Κρίστοφερ Τέλεφσεν

 

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

«The Artist», Λόρενς Μπένετ, Ρόμπερτ Γκουλντ

«Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου Μέρος 2», Στούαρτ Κρεγκ, Στέφενι ΜακΜίλαν

«Hugo», Ντάντε Φερέτι, Φραντσέσκα Λο Σκιάβο

«Μεσάνυχτα στο Παρίσι», Αν Σίμπελ, Ελέν Ντυμπρέιγ

«Το Άλογο του Πολέμου», Ρικ Κάρτερ, Λι Σάνταλε

 

ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ

«Ανώνυμος», Λίσι Κριστλ

«The Artist», Μαρκ Μπρίτζες

«Hugo», Σάντι Πάουελ

«Τζέιν Έιρ», Μάικλ Ο’Κόνορ

«W.E.», Αριάν Φίλιπς

 

ΜΑΚΙΓΙΑΖ

«Albert Nobbs», Μάρσιαλ Κόρνερβιλ Λιν Τζόνσον, Μάθιου Γ. Μανγκλ

«Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου Μέρος 2», Νικ Ντάντμαν, Αμάντα Νάιτ, Λίσα Τόμπλιν

«Η Σιδηρά Κυρία», Μαρκ Κουλιέρ, Τζ. Ρόι Χέλαντ

 

ΜΟΥΣΙΚΗ

«Οι Περιπέτειες του Τεντέν: Το Μυστικό του Μονόκερου», Τζον Γουίλιαμς

«The Artist», Λυντοβίκ Μπουρς

«Ηugo», Χάουαρντ Σορ

«Και ο Κλήρος Έπεσε στον Σμάιλι», Αλμπέρτο Ιγκλέσιας

«Το Άλογο του Πολέμου», Τζον Γουίλιαμς

 

ΤΡΑΓΟΥΔΙ

«The Muppets,» Μπρετ ΜακΚένζι («Man or Muppet»)

«Ρίο», Σέρχιο Μέντες, Καρλίνιος Μπράουν, Σίντα Γκάρετ («Real in Rio»)

 

ΜΙΞΗ ΗΧΟΥ

«Το Κορίτσι με το Τατουάζ,» Ντέιβιντ Πάρκερ, Μάικλ Σεμάνικ, Ρεν Κλάις, Μπο Πέρσον

«Hugo», Τομ Φλάισμαν, Τζον Μίτζλεϊ

«Moneyball», Ντεμπ Αντέρ, Ρον Μπόσαρ, Ντέιβιντ Τζιαμάρκο, Εντ Νόβικ

«Transformers: Dark of the Moon», Κρεγκ Π. Ράσελ, Γκάρι Σάμερς, Τζέφρι Χάμπους, Πίτερ Ντέβλιν

«Το Άλογο του Πολέμου», Γκάρι Ράιντστρομ, Άντι Νέλσον, Τομ Τζόνσον, Στούαρτ Γουίλσον

 

ΜΟΝΤΑΖ ΗΧΗΤΙΚΩΝ ΕΦΕ

«Drive», Λον Μπέντερ, Βίκτορ Ρέι Ένις

«Το Κορίτσι με το Τατουάζ», Ρεν Κλάις

«Hugo», Φίλιπ Στόκτον, Γιουτζίν Γκέρτι

«Transformers: Dark of the Moon», Ίθαν Βαν ντερ Ριν, Έρικ Ααντάλ

«To Άλογο του Πολέμου», Ρίτσαρντ Χιμνς, Γκάρι Ρίντστρομ

 

ΟΠΤΙΚΑ ΕΦΕ

«Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου Μέρος 2», Τιμ Μπερκ, Ντέιβιντ Βίκερι, Γκρεγκ Μπάτλερ, Τζον Ρίτσαρντσον

«Hugo», Ρόμπερτ Λεγκάτο, Τζος Γουίλιαμς, Μπεν Γκρόσμαν, Άλεξ Χένινγκ

«Real Steel», Έρικ Νας, Τζον Ρόζενγκραντ, Ντάνι Γκόρντον Τέιλορ, Σουέν Γκίλμπεργκ

«Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Εξέγερση», Τζο Λετέρι, Νταν Λέμον, Ρ. Κρίστοφερ Γουάιτ, Ντάνιελ Μπάρετ

«Transformers: Dark of the Moon», Σκοτ Φαράρ, Σκοτ Μπένζα, Μάθιου Ε. Μπάτλερ, Τζον Φρέζιερ

 

ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

«Hell and Back Again», Ντανφάνγκ Ντένις, Μάικ Λέρνερ

«If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front», Μάρσαλ Κάρι, Σαμ Κάλμαν

«Paradise Lost 3: Purgatory», Τζο Μπέρλινγκερ, Μπρους Σινόφσκι

«Pina», Βιμ Βέντερς, Τζιαν-Πιέρο Ρίνγκελ

«Undefeated», Ντάνιελ Λίντσεϊ, Τ.Τζ. Μάρτιν, Ριτς Μίντλμας

 

ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

«The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement», Ρόμπιν Φράιντεϊ, Γκέιλ Ντόλγκιν

«God is the Bigger Elvis», Ρεμπέκα Καμίζα, Τζούλι Άντερσον

«Incident in New Baghdad», Τζέιμς Σπιόνε

«Saving Face», Ντάνιελ Γιούνγκε, Σαρμίν ΟμπάιντΤσινόι

«The Tsunami and the Cherry Blossom», Λούσι Γουόκερ, Κίρα Κάρστενσεν

 

ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ANIMATION

«Dimanche», Πατρίκ Ντουαγιόν

«The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore», Γουίλιαμ Τζόις, Μπράντον Όλντενμπεργκ

«La Luna», Ενρίκο Κασαρόσα

«A Morning Stroll», Γκραντ Ορτσαρντ, Σου Γκόφι

«Wild Life», Αμάντα Φόρμπις, Γουέντι Τίλμπι

 

ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

«Pentecost», Πίτερ ΜακΝτόναλντ, Εϊμίρ Ο’Κέιν

«Raju», Μαξ Ζάλε, Στέφαν Γκίερεν

«The Shore», Τέρι Τζορτζ, Ούρλαγκ Τζορτζ

«Time Freak», Αντριου Μπάουλερ, Τζίτζι Κόζεϊ

«Tuba Atlantic», Χάλβαρ Γουίτζο

 

Διαβάστε επίσης: